Avaleht Hemofiilia Tüsistused

Tüsistused

Veritsuste ennetamine on üks olulisemaid ravi eesmärke.

Veritsushäirete tüsistused võivad varieeruda sõltuvalt veritsushäire raskusastmest, ravi kättesaadavusest ja patsiendi ravisoostumusest ja üldisest tervislikust seisundist.

Kõige ohtlikumaks tüsistuseks on elutähtsate organite verejooksud.

Hemofiilia üks sagedasemaid tüsistusi on liigeseveritsused, mis võivad omakorda põhjustada liigesekahjustusi. Veritsused võivad esineda korduvalt, eriti suuremates liigestes nagu põlved, küünarnukid ja pahkluud.

Hemofiilia üks sagedasemaid tüsistusi on liigeseveritsused, mis võivad omakorda põhjustada liigesekahjustusi.

Veritsused liigestesse

Liigeseveritsuste tagajärjeks võib olla liigesevalu ja turse, krooniline liigesepõletik ja halvimal juhul liigesekahjustused ja deformatsioonid, mis võivad põhjustada liikumispuude.

Veritsusi ennetades on võimalik liigesekahjustusi vältida. Korduvad verejooksud liigestesse põhjustavad liigesekapsli paistetuse ning sagedase verejooksu tekke. Iga verejooksu järel jääb siiski mingi kogus verd liigesesse. Liigesekapslis väheneb liigese libiaine tootmine, mis takistab veelgi liigese liikuvust. Liigesesse jäänud veri kahjustab kõhrkudet luude otstes, mille tõttu muutub liiges jäigaks, liigutamisel valulikuks ja ebastabiilseks, eriti kui lihased liigese ümber nõrgenevad.

Kui sama liiges verejooksu tõttu korduvalt kahjustub, võib see muutuda valulikuks ja põletikuliseks, raskendades kõndimist ja muude tegevuste sooritamist. Erinevalt teatud muud tüüpi liigespõletikest ei kahjustu hemofiilia korral tavaliselt käte liigesed. Aja jooksul enamus kõhrkoest ja osa luust hävineb. Mõnikord ei ole võimalik liigest ühel hetkel enam üldse liigutada.

Veritsused lihastesse

Verejooksud lihastesse esinevad kõige sagedamini sääre- ja reielihastes ning käsivarre ülemise osa lihastes, aga ka nimmelihases ja küünarvarre esikülje lihastes. Need verejooksud võivad suruda närvidele ja veresoontele, põhjustades jäävaid kahjustusi. Verejooksud käsivarre lihastesse on haruldased ja kaasnevad tavaliselt vigastusega.

Verejooksude korral lihastesse on lihas kange ja valulik, tekib paistetus, nahk võib muutuda siniseks ja lihas võib jäigastuda, mille tulemusena liigesed, mida see lihas liigutas, ei pruugi enam liikuda.

Verejooksud siseorganitesse

Siseorganite verejooksud võivad olla eluohtlikud, eriti kui need mõjutavad elutähtsaid organeid nagu aju või maks. Ajuverejooksule (intrakraniaalne verejooks) võivad viidata iiveldus, oksendamine, krambid või teadvusekadu. Seedetrakti verejooksu tunnusteks on kõhuvalu, veri väljaheites või oksendamine.

Aneemia

Aneemia ehk kehvveresus on sage hemofiilia tüsistus, sest korduvad või ulatuslikud verejooksud tekitavad organismis rauapuuduse. Aneemia mõjutab inimese enesetunnet ja heaolu väga olulisel määral.

Aneemia tunnusteks on väsimus, kahvatus, õhupuudus ja nõrkus.

Muud tüsistused

Hemofiiliaga inimesed võivad kogeda ka psühholoogilisi probleeme, näiteks ärevust ja depressiooni. Samuti võib haige elukvaliteedi langus viia sotsiaalsete murede ja isolatsioonini.

Tõsised veritsushäired puudutavad küll harva noori naisi, aga näiteks von Willebrandi tõvega naistel on suurenenud verejooksu oht raseduse ja sünnituse ajal.

Kas see artikkel oli kasulik?
Aitäh, teie tagasiside on meile oluline!
Tagasi üles