Probleeme põhjustab kõrge veresuhkru tase

Kõrge vererõhk tekitab organismis keskkonna, kus verelibled ei suuda endaga siduda kudede varustamiseks vajalikku hapnikku. Tekib hapnikuvaegus ehk hüpoksia, mis käivitab mitmed biokeemilised protsessid, mille tagajärjel kahjustuvad veresoonte seinad ja erinevad koed üle kogu keha.

Diabeedist tingitud muutused silmas võivad olla spetsiifilised (näiteks diabeetiline läätse osmoos, diabeetiline retinopaatia) ja ka mittespetsiifilised (näiteks kuiv silm, glaukoom, hallkae ehk katarakt). Mittespetsiifilised muutused võivad tekkida ka ilma diabeedita, kuid diabeedihaigetel esineb neid üldjuhul sagedamini.

Üks levinud mure on kuiv silm

Kuiva silma probleemidega kokku puutuvate inimeste hulk suureneb tänapäeval ka ilma diabeedita patsientide hulgas. Selle tekkele aitab kaasa keskkonna saastumine, toitumistavade muutus, töö arvutiga, kontaktläätsede kasutamine, erinevate ravimite tarbimine jne.

Nii nagu kõigis kehavedelikes, on diabeedi korral ka pisaravedeliku glükoositase tavanormist kõrgem. Limakiht ei hoia pisarakihti piisavalt kinni ja lipiidide kiht ei takista piisavalt aurumist silmapinnalt. Tasakaalust väljas on ka pisaravedeliku mikrofloora. Selline pisarakiht ei paku vajalikul määral kaitset välismõjude eest, muutes silma kuivaks ja vastuvõtlikumaks põletikele.

Kaugelearenenud diabeedi puhul võib kuiva silma põhjustada ka diabeetiline neuropaatia: pisaranäärme tegevust reguleeriva närvi kahjustuse tõttu väheneb või lakkab pisarate tootmine.

Oluline! Kuiva silma tunnusteks on hõõrumistunne, väsimus, punetus, kipitustunne, ka pisarajooks, kuid need pisarad ei sisalda piisavalt silma kaitseks vajalikke elemente. 

Kuidas ennetada nägemisprobleeme?

  • Kasuta regulaarselt silmatilku. Kuiva silma ennetamiseks kasuta kunstpisaratilku. Eelistada võiks säilitusaineta variante.
  • Tarbi oomega-3-rasvhappeid. Tarbi rohkem kala ja pähkleid – need parandavad pisarate kvaliteeti.
  • Ära suitseta. Nikotiin ahendab veresooni, suurendades sellega veelgi hüpoksiat.
  • Regulaarne kontroll. Käi regulaarselt silmaarsti juures kontrollimas silmapõhju ja -rõhku.
  • Hoia näitajad normis. Hoia veresuhkur, vererõhk ja kolesterool võimalikult heal tasemel.
  • Tervislik toitumine. Toidulaual on silmaprobleemide ennetamisel väga oluline roll. Rohkem infot tervisliku toitumise kohta leiad siit.

Allikas: diabetes.ee

Regulaarne kontroll on väga tähtis

Diabeediga patsient võiks vähemalt kord aastas käia põhjalikus silmakontrollis, et ennetada tõsisemaid silmahaiguseid. Diabeetilistele silmapõhja muutustele on iseloomulik, et kahjustused algavad silmapõhja äärealadelt. Kuni need ei ole jõudnud kollatähni ehk teravalt nägemise punktini, ei pruugi  patsiendid silmapõhja seisundi muutust märgata. Seetõttu on regulaarne silmauuring väga oluline.

Loe lähemalt diabeedi ja silmahaiguste kohta Eesti Diabeediliidu värskelt avaldatud raamatust “Diabeet ohustab silmi”. Raamatu väljaandmist toetas Roche.