A- ja B-hemofiilia sümptomid
Sissejuhatus
A- ja B-hemofiilial on sarnased sümptomid.
Mõlema haiguse peamiseks tunnuseks on veritsused, mis võivad esineda juba imikueas. Hemofiiliahaigete verejooksud ei pruugi olla vererohkemad ja kiirema iseloomuga kui tervetel inimestel, aga need on pikaajalisemad ning võivad kordumisel tekitada märkimisväärseid kahjustusi.
Veritsused võivad olla nii kehast väljapoole kui kehasse sissepoole. Sisemised verejooksud võivad tekkida igal pool organismis, aga kõige sagedasemad on liigesesisesed veritsused. Kõige tavalisemad liigesesisese verejooksu kohad on pahkluud, põlved ja küünarnukid. Lihasesisesed verejooksud esinevad sagedamini õlavarre ja küünarvarre lihastes, niude, reie ja sääre lihastes. Liigese- ja lihasesisesed verejooksud võivad põhjustada turset, valu, sooja või “naljakat” tunnet, samuti valu ja jäikust ning raskusi liigeste või lihaste kasutamisel, korduval esinemisel ka liigeskahjustusi.
Kuidas ära tunda?
- Kergesti tekkivad verevalumid
- Verejooks lihastesse ja liigestesse, eriti põlvedesse, küünarnukkidesse ja pahkluudesse
- Spontaanne verejooks (äkiline verejooks kehas ilma selge põhjuseta)
- Pikaajaline verejooks pärast lõikust, hamba eemaldamist või operatsiooni
- Pikaajaline verejooks pärast õnnetust, eriti pärast peavigastust
- Verejooks liigesesse või lihasesse
Sümptomid naistel
Ligikaudu kolmandikul hemofiilia kandjatest naistel võib tekkida ebanormaalseid verejookse.
Enamikul juhtudel kogevad nad sümptomeid, mis on sarnased kerge hemofiiliaga meestel esinevatele sümptomitele, aga ka naistele iseloomulikke sümptomeid, nagu pikaajaline või tugev menstruaalverejooks ja suurema tõenäosusega sünnitusjärgne veritsus.
Sümptomid raske hemofiilia puhul
Kui kerged haigusjuhud võivad jääda märkamatuks, kuni tekivad veritsusprobleemid operatsiooni- või traumajärgselt, siis raske hemofiilia korral ilmnevad ohtikud veritsused juba sünnitusel või imikueas. Raske hemofiiliaga vastsündinutel ja väikelastel on kõige levinumad verejooksud pehmetes kudedes (nt lihastes), ninas, suus või peas ning verejookse esineb ka pärast meditsiinilist protseduuri (nt ümberlõikamine või vereproovi võtmine kannast).