Digiajastul toimub suur osa suhtlusest sotsiaalmeedias. Ka eakatele on sotsiaalmeedia põnev, lisaks üksilduse peletaja. Eaka sotsiaalmeediakonto annab ka lähedastele võimaluse kiiremini suhelda ning kursis tegemistega olla. Milleks aga peaks valmistuma ning mida peab tegema lähedase sotsiaalmeedia konto(de)ga, kui elutee leiab lõpu?
Ühelt poolt on sotsiaalmeedia ning seal toimuvad vestlused igaühe privaatne sfäär, teisalt valitsevad ka sotsiaalmeedias ohud, millest peab olema teadlik ning ka lähedasi informeerima ja aitama. Olgu need kas kelmid või muud väljapressijad, oluline on hoida silma peal, et lähedane oleks sotsiaalmeedias kaitstud. Seega on kasulik, kui mõnel nooremal lähedasel – lapsel või lapselapsel – on igaks juhuks olemas vanemapoolse sugulase kontole sisenemisõigus. Parooli olemasolu on abiks lähedase surma korral, et tema sotsiaalmeediakonto sulgeda. Teine lahendus on kontoomanikul määrata kontole niinimetatud pärandkontakt, kes hoolitseks surnud lähedase mälestuskonto eest. Seda peaks tegema meist tegelikult igaüks, east või haigustest sõltumata. Et vältida hilisemaid segadusi, on Facebooki pärandkontakti lisamine samasugune rutiinne tegevus nagu tervisetestament või varade testament.
Mida teha Facebooki kontoga pärast inimese surma?
Kui Teil puuduvad info oma lähedase sotsiaalmeedia kohta, siis sellisel juhul on Teie lähedase näiteks Facebooki kontol mitu võimalikku saatust. Facebookilt saab taotleda konto kustutamist või külmutamist, mis tähendaks, et konto jääks süsteemi, kuid oleks in memoriam staatuses ning sinna poleks võimalik postitusi teha. Sellisel juhul jääks Facebooki mälestus Teie lähedasest ning ka Teie perekonna nooremad põlvkonnad saaksid Teie perekonnaliikme väärikat minevikku uurida.
Kahjuks ei ole sotsiaalmeediakonto õiguste saamine või konto haldamine pärast lähedase lahkumist lihtne. Selleks, et saada lähedase konto haldamisõigused, tuleb Facebooki klienditoe grupile esitada järgmised andmed:
1. Teie ees- ja perekonnanimi
2. Teie e-posti aadress
3. Teie lahkunud sugulase täisnimi
4. Lahkunud sugulase Facebooki link ja e-posti aadress
Ühtlasi tuleb klienditoe grupile edastada Teie lähedase surmatunnistuse pilt või digitaalne koopia. Selle puudumisel tuleb Facebookile esitada lähedase sünnitunnistus, volikiri, testament või pärimistunnistus.
Lähedase kaotus on kogu pere suur tragöödia. Kuid peamine on, et Teie lähedasest jääks maailmas maha positiivne jälg. Sotsiaalmeedias mälestuskonto jätmine tundub meile kõigile väga võõras ja pigem harva esinev nähtus, kuid pidevalt arenevas digiühiskonnas võimaldab mainitud lahendus jätta südamlikke mälestusi Teie lähedasest. Põhiline on ju see, et lahkunud lähedast ei unustataks ära ning lähedase elu kohta saaksid uurida ka Teie sugupuu tulevased oksakesed.